Kapkodni kezdett az Orbán-kormány, miután valaki felvilágosíthatta őket, hogy fogy a magyar népesség bizonyos területeken. Mégpedig drámai mértékben. Ugyanakkor máshol meg drámai mértékben nő, ami arra a lépésre késztette a kormányt, hogy rendeletben szabályozza a beköltözést egyes helyekre.

Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter javaslata alapján nehezebb lenne a jövőben ingatlant vásárolni azokon a településeken, amelyeken az utóbbi időben jelentősen megnőtt a népesség száma.
Természetesen ez is olyan mesterséges beavatkozás a folyamatokba, mint mondjuk a gyapottermesztés bevezetése volt az 50-es években, az sem vezetett semmi jóra.
Ahogy a Telex.hu megállapította, 2015 óta a városi szétterülést a családi otthonteremtési kedvezmény is elősegítette, hiszen azt első körben csak új építésű ingatlanokra lehetett felhasználni, és olcsó telket pedig nyilván könnyebben lehetett az agglomerációs gyűrűben találni, mint a nagyvárosok belsejében.
Így a kormányzat részben arra a problémára kíván megoldást nyújtani, amit saját maga okozott.
Térképet is közölt a lap, amelyen az a megdöbbentő, de már tapasztalt tény is látható, hogy egyebek mellett Jász-Nagykun-Szolnok népessége drámai mértékben csökkent 1990 óta. Az élen Kunszentmárton jár, ott a lakosság száma közel 40 százalékkal csökkent a rendszerváltás óta. Tiszabő és Tiszabura lakosságszáma viszont kiugróan nőtt.