Több mint ötven év után bukkant fel újra a fertőző betegség. A jellemzően hasított körmű állatokat megtámadó ragadós száj- és körömfájás vírust Győr-Moson-Sopron vármegyében azonosították. De mi a helyzet vármegyénkben, mekkora kárt okozhat a fertőzés?

Több mint 50 év után jelent meg újra Magyarországon a ragadós száj- és körömfájás vírus. A betegséget a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma egy kisbajcsi (Győr-Moson-Sopron vármegye) szarvasmarhatartó telepen azonosította.
A hivatal beszámolója szerint egy 1400 szarvasmarhát tartó telepen jelentkeztek március elején a ragadós száj- és körömfájás betegség tünetei.
Ez egy rendkívül fertőző vírusos betegség, amely főként a hasított körmű állatokat (ilyen például a szarvasmarha, a sertés, a juh, a kecske, a bivaly és a vadon élő kérődzők) érinti. Fő tünetei közé tartozik a láz, az étvágytalanság, a nyálzás és a hólyagok megjelenése a szájban, valamint a lábvégeken.
A Nébih honlapja szerint a vírus egyelőre nem jutott el vármegyénkbe, viszont elővigyázatosságból a Jászberényi Állakert óvintézkedéseket vezetett be.
Mint az közösségi oldalukon írták, Jászberény térsége jelenleg még nem minősül veszélyeztetett régiónak, de azáltal, hogy a Jászberényi Állatkert lakó között is számos olyan állat él, amelyek érzékenyek erre a megbetegedésre, a maximális elővigyázatosság elvét kell követni.
Erre való tekintettel március 11-től nem üzemel az állatsimogató mellett található zoo csemege automata, továbbá mindenkit megkérnek, hogy NE ETESSÉK az állatkertben élő állatokat!
Ez ugyanis elen helyzetben potenciális veszélyforrást hordoz magában, ha az állatok nem szakszerűen, biztonságosan kezelt takarmánnyal érintkeznek.
A vírus terjedése elleni állatkerti védekezés magában foglalja az állatgondozók munkaruha-használatának szigorítását és a lábbelijük kötelező fertőtlenítését is.
Ha a vármegyében felüti a fejét a vírus, óhatatlan az állatok elpusztítása. Ez nemcsak a szolgáltatók számára okozhat jelentős bevételkiesést (és költségnövekedést), de a gazdaságot is megrengetheti, ugyanis a KSH adatai alapján vármegyénkben jelentős számú szarvasmarha– és juhállomány van.