Határozatlan időre felfüggesztették a CATL debreceni akkugyára második ütemének előkészítését – tudta meg a Telex. Úgy hallották, a döntést a Trump vámháborús fenyegetéseiből fakadó piaci bizonytalansággal indokolták, a tervezésen dolgozó építészcsapatból pedig több embert kirúgtak.

Azt még 2022-ben jelentették be, hogy a világ legnagyobb akkumulátorgyártója, a kínai CATL nagyságrendileg 3000 milliárd forintnak megfelelő összegből egy 100 gigawattórás kapacitású óriásgyárat épít fel Debrecenben. A projektet három részre bontották, az első, körülbelül 1000 milliárd forintba kerülő gyárrész építését 2023-ban kezdték el.
A teljes, 3000 milliárdos összeggel a CATL-é Magyarország történetének legnagyobb beruházása, elkészülte esetén ez lesz az ország egyik legnagyobb gyára. A magyar állam nagyságrendileg 340 milliárd forinttal támogatja a projektet – értelemszerűen ez is gyáregységenként jár, vagyis az első gyáregység után csak az összeg harmada. A pénzt a cég még nem kapta meg.
Ez az első ütem elég jól áll, az épületeket már felhúzták, a gyártósorokat most szerelik be, a próbagyártás ősszel, a sorozatgyártás pedig télen kezdődhet el. A cég folyamatosan toboroz, az első gyáregység működtetéséhez körülbelül 2000 emberre van szükségük.
A CATL nem sokkal ezelőttig annyira pozitívan látta a piaci helyzetet, hogy az első ütem építésével párhuzamosan belekezdtek a második ütem előkészítésébe. Az érintett területen régészeti feltárásokat végeztek, és az épületek tervezése is zajlott.
Egy május közepén tartott sajtóbeszélgetésen a CATL vezetői még arról beszéltek, hogy a második ütem építésének elindításáról akkor döntenek, amikor az elsőben elindul a sorozatgyártás. Az idő tájt viszont még bizakodónak tűntek és jelezték, hogy az előkészítés folyamatosan zajlik.
A Telex most úgy értesült, hogy a cég meggondolta magát és felfüggesztette a második egység építésének előkészítését. Úgy tudjuk, hogy a döntés hátterében a Trump által indított vámháború, illetve az ebből következő piaci bizonytalanság áll.
Ez a hír érintheti a Szolnokra tervezett kínai elektrolitgyárat is, mert információk szerint a debreceni gyár is a szállítási célja lett volna.