Míg Magyarországon és több más európai államban erősen korlátozzák a mobiltelefonok használatát az általános és középiskolákban, addig Észtországban egyre nagyobb teret kapnak az oktatásban, sőt, szeptembertől minden diák külön fiókot kap egy mesterséges intelligenciát használó alkalmazáshoz, írta a Guardian.

Az 1,4 millió lakosú Észtország a közoktatás eredményességét tekintve a világ élvonalában van. A PISA-tesztek eredményei alapján matematikában, természettudományokban és kreatív gondolkodásban az észt tanulók legjobbak, míg olvasásban a másodikok az írországi diákok mögött.
A siker egyik összetevője az, hogy a tanárok bátorítják a diákokat, hogy az okoseszközeiket használják fel a tanulásban. Ez teljesen szembemegy több más ország szemléletével, ahol korlátozott a mobilhasználat mentális egészségre és figyelemhiányra hivatkozva.
Az észtek most egy újabb ugrásra készülnek a digitális oktatásban, szeptemberben elindítják az AI Leap nevű programjukat, aminek célja 2027-ig 58 ezer diáknak és 5 ezer tanárnak biztosítsanak ingyenes hozzáférést csúcskategóriás mesterséges intelligencia tanulási eszközökhöz. Jelenleg a kormányzat licencekről tárgyal, és valószínűleg az OpenAI biztosít majd iskolai tesztkörnyezetet. Elsőként a 16-17 éves diákok kerülnek be a programba.