A jászkun önmegváltás napját ünnepelték május 6-án, 1745-ben ezen a napon adta vissza – súlyos pénzért – a jászkunok önrendelkezését Mária Terézia. 2014 óta ez nemzeti emléknap is, de csak nagyon kevés jász és kun önkormányzat emlékezett a jeles alkalomra – legalábbis az elérhető információk alapján.

Ünnepi ülést a vármegyei önkormányzat tartott, ezen új vármegyei elnököt is választottak a karcagi Fazekas Gábor Gyula személyében. Talán érdekes lehet, hogy az ünnepségen országgyűlési képviselő egyedül a mezőtúri Herczeg Zsolt volt jelen, még a büszke „jász” Pócs János sem volt ott (ő egyébként csányi származású).
Ugyanaznap este a vármegyeháza előtt is volt megemlékezés, ezen beszédet a kormányhivatal vezetője, a főispán, Berkó Attila is mondott.
Karcagon már nem sok nyomát láthattuk az emlékezésnek, a Karcagi Hírmondón áll egy meghívó, miszerint 7-én este a városháza előtt volt koszorúzás, beszéd, fáklyás felvonulás, de az eseményről már beszámolót nem látni.
Más települések vitték túlzásba a megemlékezést (vagy sehogy).
Jászberényben azonban már alaposan megadták a módját az emlékezésnek. Az eseményről a vármegyei önkormányzat Facebook-oldala is beszámolt.
Ezek szerint a vármegye teljes vezetése, elnököstől, alelnököstől felvonult és koszorúzott, és beszédet is mondott.
Az önkormányzat közölte, hogy olyan esemény – a redemptio – évfordulója, amely méltó tanúságtétele a jászok, kiskunok és nagykunok legendás szabadságszeretetének. Máig ható üzenete, hogy szabadságunkért küzdeni kell és tudni kell élnünk is vele.
Hozzátették, őseink önmegváltására emlékeztek kedden Jászberényben, ahol a Jászkunság Hagyományőrzéséért díjak átadását követően Kiss Gábor jászkapitányt jászkun főkapitányként iktatták be ünnepélyes keretek között.
Az ünnepségen köszöntőt mondott Borbás Zoltán, a vármegyei közgyűlés alelnöke.
A Jászok emlékművénél dr. Fazekas Gábor Gyula, a vármegyei közgyűlés elnöke, Borbás Zoltán alelnök, és Galó Anita elnöki titkárságvezető helyezték el az emlékezés és tisztelet koszorúját.
Ugyanakkor szemtanúk szerint a jászberényi 280 éves jubileum megünneplése nem sikerült maradéktalanul méltón a Jászság fővárosa vezetőjének.
Információink szerint nagyobb felháborodásra adott okot az elmúlt hónapok eseményei kapcsán az, amit a beszédében elmondott. A városvezető ugyanis a napi politikát is beleszőtte az ünnepbe.
Úgy tudjuk, Budai Lóránt a szólásszabadság védelmében a következőket nyilatkozta: „280 évvel ezelőtt volt szabadság, ma nincs! Ma szabadon nem mondhatjuk el a véleményünket, nem lehet más véleményünk.”
Mármost ezzel kapcsolatban többen is felszisszentek, mert bár ez igaz is lehet, csakhogy megjegyezték, szerintük ezt egy olyan vezető mondta, aki összeveszett a képviselő-testületi többségét alkotó saját egyesületének tagjaival, mert azoknak más a véleményük a polgármesteri (szerintük lagymatag) ténykedéséről.
Többen emlékeztettek, hogy kirúgta a jegyzőjét azért, mert az kritikát fogalmazott meg vele szemben, illetve Budai regnálása alatt a város kulturális cégének egymás után négy (4!) ügyvezetője távozott öt év alatt. Ha már szólásszabadság, akkor azt is többen savallták, hogy előfordul, a a kritikus hangot megütőket a közösségi médiaoldaláról letiltja.
Vagyis többen keserű szájízzel hagyták el a jeles megemlékezés helyszínét Jászberényben, ahol mindig élénk a politikai élet, méltó a jászok büszkeségéhez. Ezért is kell mindig óvatosan fogalmazni.