Már a kezdet kezdetén egymásnak feszültek az álláspontok a szolnoki pénteki közgyűlésen. Györfi Mihály polgármester szerint a fideszes városvezetés, Szalay Ferenc polgármester és Fejér Andor alpolgármester Kállai Mária országgyűlési képviselővel már 2023-ban alkudoztak a kínaiakkal elektrolitgyár szolnoki létesítéséről.

A Fidesz-frakció az ülés elején módosító javaslattal élt, miszerint legyen a harmadik napirendi pont az első, ezek alapján pedig be kell számolnia Györfi Mihály polgármesternek arról, hogy ő mit tudott a kínai beruházásról.
Györfi Mihály szerint nem kell változtatni, előbb meg kell ismerni a kínai beruházás lényegét. Mint mondta, a fideszes városvezetés átverte a szolnokiakat, mert bizonyítékok szerint 2023-ban már tárgyalt Szalay Ferenc polgármester, Fejér Andor alpolgármester és Kállai Mária országgyűlési képviselő a kínaiakkal.
A módosítót a fideszesek elfogadták, a szép számú jelenlévő tiltakozása sem számított.
Györfi Mihály azt is elmondta, a legfontosabb emberek nincsenek jelen az ülésen, ők Szalay Ferenc és Kállai Mária. Az ülésen jelen van Joó István kormánybiztos, a HIPA részéről.
A harmadik napirendi pont tárgyalása megkezdődött. Joó István szerint minden információval rendelkezett a beruházásról. Györfi Mihály korábban elmondta, hogy a hivatali átadás-átvételkor csak egy szó állt benne: KunlunChem. Szerinte a kormány megtiltotta a beruházásról szóló tájékoztatást.
Joó István és Györfi Mihály között máris éles vita bontakozott ki. A polgármester szerint beruházások érdekében tárgyaltak, ráadásul a terület, amin a gyár épülne, nem önkormányzati, hanem állami. Szerinte illett volna tájékoztatni, egyeztetni erről az ügyről.
Györfi Mihály feltette a kérdést, melyik kormányhatározatban döntöttek a beruházás kiemeltté nyilvánításáról. Joó István szerint végig elektrolitgyárról volt szó a tárgyalásokon. Szerinte a város vezetője személyesen találkozott többször is a kínai féllel. A kommunikációról is megegyeztek. Csak március 6-án derült ki, hogy nem megy el a bejelentésre a polgármester. Joó István szerint a város vezetője hazudik. Úgy vélte, annak tudatában támogatta a beruházást, hogy az elektrolitgyár nemzetgazdaságileg kiemelve lesz.
Györfi Mihály megkérdezte Joó Istvántól, hogy kik hallgatták el a beruházást: mert szerinte Szalay Ferenc és Kállai Mária.
Szolnoki beruházásokkal kapcsolatban tárgyaltak folyamatosan, nem csak egyről – emelte ki Györfi Mihály.
Szerinte elbábozták a vele való együttműködést. Úgy vélte, őt figyelmen kívül hagyták, Joó mindig Szalayval tárgyalt. Elnézést kért, ha hibázott, de ne kérdezzék fel, hogy mi volt, hanem azt nézzék, hogy mi van. Dilettáns a Fidesz, de azok is, akik a tüntetést szervezték, nem a gyár ügyében, hanem azért, hogy megbuktassák.
Megjegyezte, mindig is fontosnak tartotta, hogy kérjék ki a szolnokiak véleményét. Vonják be a civileket a döntésbe. Szerinte a kínaiak Szalay újraválasztásnak szurkoltak, szerinte nyilván nem véletlenül. Kijelentette, aki kívánja a beruházást, költözzön oda mellé.
Szerinte egy a fontos, kell-e a szolnokiaknak a beruházás, vagy sem.
Kijelentette, nem támogatja a beruházást!
Felvetette, hogy mutassák be azt a kormányhatározatot, amiben kiemeltté tették a beruházást. Amíg ez nincs meg, addig dönthet a nép.
Feltette a kérdést, mikor tárgyaltak először a kínaiakkal és tájékoztatták-e őket arról, hogy az ország lakossága nem viszonyul jól az akkugyárakkal kapcsolatos beruházásokkal.
Kállai Mária irodája az ő irodájától nincs messze, mégsem vette a fáradtságot, mégsem tárgyalt vele erről a beruházásról. Ezek szerint ilyen kérdések a Fidesz-frakcióban dőlnek el.
Ragaszkodott ahhoz, hogy kérjék ki a lakosság véleményét.
Joó István továbbra is ragaszkodott ahhoz, hogy a polgármester tudott a beruházásról. Több körben tárgyaltak. Még a nemzetgazdasági kiemelésbe is beleegyezett. Kérte, a kínaiaknak is adjanak lehetőséget, hogy bemutatkozhassanak. Szerinte a gyárnak nincsenek környezetszennyezési kockázatai. Továbbra is politikai produkciónak tartja a polgármester felszólalását. Szerinte Györfi Mihály csapdába csalta a kormányt.
Erre úgy reflektált Györfi Mihály, hogy ez érdekes, ha ez lehet, akkor mondjon le a kormány. A lényeg, hogy előzetesen kikérték-e a városlakók véleményt? Felemlítette, hogy az ellenzék, amikor megkérdezte Szalayt, akkor még a volt polgármester „le is ugatta” őket, hogy mit képzelnek, nem hoz Szolnokra veszélyes üzemet.
Továbbra sem támogatja a beruházást.
Fejér Andor volt alpolgármester szerint nem így kellene vezetni az ülést, megfelelő mederben kellene tartani a közgyűlés lefolyását.
Önök szabadították ki a szellemet a palackból – reagált Györfi Mihály.
Dr. Sámson László képviselő szerint a város elvi beleegyezését a népszavazásig függesszék fel. Szerinte nagyon fontos lenne tisztázni, hogy kiemelt-e nemzetgazdaságilag a beruházás.
Végül egyhangúlag feloldották a november végi zárt ülés anyagát.
Szünet után most a helyi népszavazásról döntenek.
A főjegyző ismertette, hogy nincs döntési jogkör a beruházásról, nem önkormányzati területen lenne és nem önkormányzati beruházás. De nyilván véleményt lehet nyilvánítani. A népszavazás 80-10 millió forintba kerülne. A költségek részbeni biztosításához visszavinnék a képviselői javadalmazásokat, tanácsnoki díjakat a korábbi szintre.
Györfi Mihály kérte az Agóra egyesületet, hogy vonja vissza a helyi népszavazási kezdeményezést, mert arra már nincs idő, a Szolnokért frakció szeretné felgyorsítani a folyamatot. Így lehet tárgyalni róla a március végi ülésen.
Dr. Sámson szerint a népszavazást a kínai beruházó is támogathatná. Szóvá tette, hogy jó, nem önkormányzati területről van szó, de a járulékos dolgok (pld. járműforgalom) a lakosságot érintik, ezért pedig beleszólást kellene adni a lakosságnak.
A Fidesz módosítót adott be, hogy módosítsák az szmsz-t. Ez azt jelenti, hogy csak akkor támogatják a finanszírozást, ha a népszavazást már kiírták. Györfi Mihály szerint a Szolnokért frakciót nem a saját zsebe érdekli, hanem a szolnokiak érdeke. A tiszteletdíjak csökkentését 9-7 arányban nem fogadták el.
Töreki András fideszes frakcióvezető nyomatékkal kifejtette, hogy a Fidesz-KDNP támogatja a népszavazást. Dr. Sámson rémísztőnek tartotta a 80-100 millió forintos költségeket. Nem érti, mi kerül ebbe ennyibe. Nem hiszi, hogy ez reális összeg lenne.
Borda Zoltán ellenzéki frakcióvezető szerint a fideszesek megtalálták azt a lehetőséget, hogy ne legyen az ő zsebük szűkebb.
Töreki András emlékeztetett arra, hogy a polgármester is szorgalmazta a képviselői tiszteletdíjak emelését. Még úgy is támogatják a népszavazást, hogy ezeket viszaveszik. Györfi Mihály kijelentette, nagyon örül annak, hogy végre a Fidesz is meg akarja kérdezni a beruházásról az embereket.
Dr. Sámson szerint Szalay Ferenc mint társfelelős azzal járulhatna hozzá a költségekhez, ha lemondana a régi szolgálati autójáról és a sofőrről, ha ezek még járnak neki, illetve a Szolnok 950 elnökséggel járó pénzéről.
Fejér Andor szerint Szalay nem kap pénzt az elnökségért, a gépkocsi és sofőr igénybevétele nem releváns, így azokból pénz nem lesz.
Most arról megy a vita, hogy ki mennyi képviselői tiszteledíjat javasolt korábban. Megy az egymásra mutogatás.
A főjegyző kijelentette, kész bemutatni, hogy miért kerül ilyen sokba egy helyi népszavazás. Emlékeztetett, a közgyűlés hozta a döntést a tiszteletdíjakról.
A képviselők egyhangúlag támogatták a népszavazás kiírását és annak költségeit. Egy másik szavazásban nem változtatták meg ehhez hozzájárulásként a képviselők javadalmazásának csökkentését.
Most következik a beruházás bemutatása. A kínai fél elmondta, hogy teljesen transzparansen kívánnak együttműködni. A magyar szakértő kijelentette, a beruházó minden titkolózást el akar kerülni. Bemutatta a leendő gyárat is képeken. Kiemelte, a gyárban akkumulátort nem terveznek gyártani. Itt alapanyag nem készül, azokat csak összekeverik.
Beszámolóját folyamatosan megzavarta egy lakos a bekérdezéseivel.
Joó István kapott szót. Elmondta, hogy három ország jöhetett szóba a beruházáshoz, ezek versenyeztek. A tárgyalások bizalmasak, nem nyilvánosak . Szolnok már 2018-ban kérte a kormánytól, hogy jöjjön ide komoly beruházás, ezért is jöhetett szóba, másrészt itt 75 éve hagyománya van a vegyiparnak.
Hangsúlyozta, hogy ez egy 20 éves cég, eddig soha nem volt semmi probléma a működésével. Termékei magas színvonalúak, ezeket olyan tőzsdei cégek használják, mint a BMW és a Mercedes. Az engedélyt megadók szakemberek, nem pedig politikusok. Eneregiafelhasználása csekély, ívóvízfelhasználása elenyésző. A cég finanszírozza az utazási költségeket Kínába, ahol megtekinthetik az ottani gyárat. Szerinte tisztességes szándékkal a legnagyobb tisztelettel érkeztek ide a kínaiak, de kelepcébe csalták őket.
Hogyan jöjjön ide más beruházás ezután, ha így viszonyulnak itt a befektetőkhöz – kérdezte. Ha ez a beruházás nem valósul meg, 700 millió forint iparűzési adótól esik el a város.
Javasolta, üljenek le egymással a felek és ne kockáztassa senki Szolnok fejlődését.
Koncentráljon mindenki arra, hogyan lehet ezt a projektet megvalósítani. Szakmai párbeszéd alapján szerinte ezt a kérdést meg lehet oldani. Kérte, ne üljön senki a politikai hergelésnek.
Azon dolgoznak, hogy ide befektetések jöjjenek, de ezek után már nem tudni, ki akar majd ide jönni.
Györfi Mihály szerint nem lehet lenézni az embereket. Szóba került a Stadler, amiről az a fáma tartja, hogy a Fidesz hozta ide, de Györfi Mihály elmondta, a szocialista Iváncsik Imre harcolt érte Székesfehérvárral.
Továbbra is erős szócsata bontakozott ki a polgármester és a kormánybiztos között.
Töreki András azzt kérdezte, mi lesz, ha a polgármester úgy dönt, nem kell a beruházás. Joó István szerint a HIPA mindig a polgármesterrel együtt dolgozik. Szerinte nem lehet úgy beruházást sikeresen megvalósítani, ha azt a város vezetője nem támogatja. Györfi Mihály szerint ő egy személyben nem tudja ezt a beruházást utasítani. Nagy István felvetette, hogy a várhatóan befolyó 700 milliós iparűzési adót úgyis elviszi a kormány, mint adótöbblet. Joó István szerint ez ideiglenes megoldás a kormány részéről. A főjegyző szerint ez az elvonás csak a bázisévhez viszonyított töblet, a következő évben már nem az.
Dr. Füle István szerint azért van bizalmatlanság az ilyen beruházásokkal szemben, mert az eddigi gyárak vonatkozásában mindig „játszadoztak” a környezetvédelmi engedélyekkel. Szerinte Joó István lényegében megfenyegette az önkormányzatot, ha így viszonyul a helyzethez az önkormányzat, akkor Szolnok megnézheti, mikor jön ide más beruházás. Szerinte igenis, bármikor megtörténhet, hogy az iparűzési adót úgy vonja el a kormány, ahogy pillantnyi érdeke szolgálja, tehát nagyon reménykedni nem lehet.
Joó István visszautasította dr. Füle szavait, nekik továbbra is az a feladatuk, hogy a városba új befektetéseket hozzanak. de a meggyőzésük ezek után nehezebb lesz. Azt is kikérte, hogy ő politizált volna, ő egy szakmai egyeztetésre érezett, de egy politikai csatában találta magát.
Györfi Mihály kérte a kormánybiztost, hogy Szolnokra igenis érkezzenek beruházások, de azok megnyugtatóak legyenek, ezt egyelőre kihagyták.
Ezután a név szerint szavazás – ami csak arról szólt, hogy megismerte-e a gyárról szóló tájékoztatót – alapján a fideszesek igennel szavaztak, Tóth Áron igennel szavazott, de hozzátette, hogy döntsön a nép, az ellenzék szintén igent mondott, hozzátéve – Tóth Klaudia kivételével -, hogy nem támogatják a beruházást.