Már nem fogadnának el hálapénzt azok az egészségügyi dolgozók, akik ezt korábban megtették és ezért lebuktak. A Nemzeti Védelmi Szolgálat (NVSZ) a hálapénz visszaszorítása érdekében 2021 márciusától végez bűnfelderítő és megelőzési feladatokat. Szolnokon is volt egy olyan eset, amikor egy nagy tiszteletben álló főorvost vittek el a munkahelyéről, mert korábban megfigyelték.

Lehallgatás, megfigyelés, bekamerázás, beetegként való megjelenés, megjelölt pénz van a módszerek között, amikkel lebuktathatják azokat, akik az egészségügyben hálapénzt fogadnak el.
A Telex.hu azokkal beszélgetett, akik egy-egy ilyen eset elszenvedői voltak: orvosok, asszisztensek. Mint mondták, már megbánták tettüket és nagyon hiányzik nekik a munka. Egyeseken márr a depresszió jelei mutatkoznak, mert nem tudnak dolgozni.
Tettüket megbánták, és soha többet nem fogadnának el hálapénzt – írta a Telex.hu.
Mint a Telex írta, főleg az idősebb orvosok nem tudtak megválni a hálapénztől. A hálapénz azért is tudott nehezen kikopni a rendszerből, mert összefonódott a magyar egészségüggyel, és nem csak az idősebb orvosoknak vált természetessé, hanem a betegeknek is.
A Magyar Orvosi Kamara tapasztalatai is azt mutatják, hogy az orvosok és a páciensek közül is jellemzően az idősebb korosztály élne még a hálapénzzel, a fiatalok határozottan elutasítják. De a visszajelzések alapján általánosságban a hálapénz intézménye kezd kikopni a gyakorlatból.
A szolnoki esetben érintett főorvos is idős volt, már nyugdíjba mehetett volna. Jelentős pénzmennyiséget találtak nála, azonnal kirúgták a megyei kórházból. A szolnoki Hetényi Géza kórház egykoron köztiszteletben álló osztályvezető főorvosa április 7-ig még biztosan házi őrizetben marad.