Észrevehető az üzletek forgalmán, ha az idősek nyugdíjat kapnak. Ilyenkor igyekeznek bevásárolni, pótolni, feltölteni készleteiket, legyen szó élelmiszerről vagy gyógyszerről. Így volt ez a mostani nyugdíjfizetéskor is, ám kellemetlen meglepetés érte őket a patikákban.

Mi működne az állami szintű lopáson kívül valami jól ebben az országban – teheti fel a kérdést az ember. És valóban: nem működik a vasút, az egészségügy, a közutak állapota katasztrófális és a sort még folytathatnák napestig.
Most ebbe a rendszerbe illeszkedik az úgynevezett „felhő”, vagyis az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér (EESZT). Ez halt le most nyugdíjfizetéskor.
Az újszászi Szent István Király Gyógyszertár közleményt volt kénytelen kiadni egy helyi közösségi csoportban, hogy nem ők az ostobák, hanem a rendszer…
Ezt írták:
„Szeretnénk mindenkit tájékoztatni, a mai napon (10-én – a szerk.) a hosszú várakozási idő nem a mi hibánkból, hanem az e-receptek lekérdezését kiszolgáló EESZT-szerver túlterheltsége miatt volt. Sajnos nyugdíjosztás idején valószínűleg nem bírja a megnövekedett terhelést és ezért országos leállás, illetve lassulás van. Köszönjük mindenkinek, aki türelmesen várakozott, azok, akik pedig agresszívan viselkedtek, kérjük ne minket okoljanak. A gyógyszertár összes dolgozója erején felül próbált helytállni, amit mindenkinek hálásan köszönök. Sajnos a médiában semmi tájékoztatás nem volt, ezért néhány mellékletet szeretnék még megmutatni.”
És itt bemutattak néhány fotót, ami igazolja, hogy nem a „felhőbe” beszélnek, a számítógépes rendszer nem válaszolt a keresésekre.
Ezt követően az Egészségügyi szakirodalmi tallózó Facebook-csoport adminisztrátora, Dobson Szabolcs a következőket írta:
„Tegnap (tehát 10-én – a szerk.) behaltak a patikák az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér (EESZT) működésének leállása miatt; mivel a nyugdíjat is ekkotájt kapták az idősek, tömegek mentek (volna) gyógyszerért. Sok gyógyszerész élete egyik legmegalázóbb napjaként értékelte a tegnapot. Rájuk zúdultak a szidalmak, a népharag és mivel ki vannak szolgáltatva a Belügyminisztérium által működtetett EESZT-nek, tehetetlenek. A hasonló működési zavarok rendszeresek. A patikákat emiatt érő anyagi, üzleti és erkölcsi károkért, továbbá a betegek felesleges köreiért még csak hivatalos bocsánatkérés sem szokott lenni, nemhogy a rendszer működése javulna. Ne bántsátok a patikusokat emiatt.”
Gábor, hozzászólóként, ezt írta:
„2017. óta nem sikerül az államnak az általa bevezetni próbált rendszert elfogadhatóan működtetni. Az egészségügyi informatikai rendszerek az állam kritikus infrastruktúrájához tartoznak. Még mindig béta állapotban, megbízhatatlanul működik a rendszer, megkeserítve mind a felhasználók, mind a gyógyszert kiváltani akaró választópolgárok életét.”